Zwalczanie komarów

W Polsce występuje 46 gatunków komarów, ale najliczniejsze to komar kłujący i widliszek. W Polsce komary nie roznoszą żadnych groźnych chorób. Komary zwabia dwutlenek węgla, temperatura ciała człowieka, a przede wszystkim specyficzny alkohol wytwarzany w śladowych ilościach przez ludzki organizm. Pamiętać też należy, że duże, kilkucentymetrowe muchówki przypominające wyglądem komary to nie „mutanty”, a całkowicie niegroźne dla człowieka komarnice , których larwy żyją w glebie.
Tylko samice pobierają krew. Samice większości gatunków komarów muszą pobrać krew, aby wytworzyć odpowiednią ilość jaj. Po spełnieniu tego warunku samice rozpoczynają składanie jaj, a ich płodność sięga kilkuset sztuk.
Bez wody nie ma komarów
Jaja komarów składane są w wodzie, a ich larwy żerują i rozwijają się tuż pod powierzchnią wody, pobierając powietrze za pomocą rurki nazywanej syfonem. W czasie swojego rozwoju trwającego ok. 14 dni, larwa odżywia się mikroorganizmami występującymi w wodzie. Tutaj także następuje przepoczwarczenie, a pierwszy – wiosenny wylot dorosłych komarów odbywa się w maju i na początku czerwca.
Komary najchętniej zwabia zapach potu, a konkretnie kwas mlekowy i amoniak w nim zawarte, ponieważ są lepiej wyczulone na woń, jaką wydziela człowiek. W związku z tym dbajmy o higienę osobistą i używajmy bezzapachowych kosmetyków.
Zwalczanie komarów
• częsta wymiana wody w oczkach wodnych
• wprowadzanie do oczek wodnych ryb, odżywiających się larwami komarów
• likwidacja miejsc zapewniających rozwój komarom: osuszanie kałuż i innych miejsc ze stojącą wodą usuwanie przedmiotów, w których przypadkowo gromadzi się woda, np. wiader i innych pojemników (w wodzie zgromadzonej w jednej starej oponie może się rozwinąć kilka tysięcy komarów)
• dokładne przykrywanie pojemników, w których gromadzi się woda
• usuwanie komarów z ich zimowych kryjówek (gdy jest ich bardzo dużo np. w piwnicy, można użyć odkurzacza)
• na większych powierzchniach fumigacja (zamgławianie), niszcząca dorosłe komary-jest możliwa do wykonania na ograniczonej powierzchni, przynosi doraźny skutek, ale nie zabezpiecza przed kolejnymi nalotami i jest ryzykowna dla środowiska – szkodzi rybom i pożytecznym owadom (zabieg wykonywany przez wyspecjalizowane ekipy)
Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary
Tarczę ochronną przed komarami stanowią rośliny, takie jak:
1. kocimiętka – zapach kocimiętki odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej niż tradycyjne środki dostępne w aptekach. Wszystko dzięki olejkowi eterycznemu neptalakton. Kocimiętka kwitnie w sezonie wzmożonej aktywności komarów, czyli od czerwca do lipca oraz od września do października. Tę leczniczą roślinę można zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub parapecie, w związku z tym możemy się chronić przed komarami także w mieście.
2. pelargonia ma podobne właściwości odstraszające, co kocimiętka.
3. bodziszek cuchnący, znany także jako „anginka” po przetarciu liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.
4. plektrantus koleusowaty, zwany także jako komarzyca lub komarowcem, wytwarza silny zapach, który odstrasza nie tylko komary, lecz także mole. Kwitnie przez pół roku – od maja do początku jesieni, w związku z tym możemy się przygotować na atak komarów już wcześniej.
5. mirt to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia.
6. bazylię najlepiej postawić na parapecie. Dzięki swojej silnej woni stworzy w naszym domu niewidzialną tarczę ochronną przed komarami
7. liść pomidora ma podobne działanie do bazylii.
8. liście mięty, dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi, skutecznie przegonią komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii czy liści pomidorów.
Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary
Olejki, które swoim zapachem odstraszają komary, to:
1. migdałowy
2. cytrynowy
3. cynamonowy
4. waniliowy
5. eukaliptusowy
6. sosnowy
7. kokosowy
Skuteczne są także waleriana, kamfora, olejek anyżowy i herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy.
Możemy sami przygotować domowy aerozol na komary o jednym z ww. zapachów. Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejemy szklankę żytniej wódki, 20 ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszamy. Pamiętajmy, aby przed spryskaniem ciała zrobić próbę uczuleniową – najlepiej na skórze za uchem. Jeśli intensywny zapach olejku nam nie przeszkadza, możemy nim wysmarować całe ciało. Można także wybrać kadzidełka i świece zapachowe, które także zawierają olejki eteryczne.
Intensywny zapach, jaki wydziela surowa cebula, skutecznie odstrasza komary. Najlepiej pokrojoną w plasterki cebulę wystawić na parapet na całą noc.
Ocet swoim ostrym, charakterystycznym zapachem potrafi skutecznie odgonić komary. Najskuteczniejszym sposobem walki z komarami jest postawienie gąbki nasączonej octem przy łóżku. Jednak wystarczy, że położymy ją na parapecie przy otwartym oknie. Najlepiej stosować ocet z liścia orzecha włoskiego.
• stosowanie pałeczek dymiących i spirali owadobójczych
• stosowanie dostępnych w handlu preparatów przeznaczonych do zwalczania komarów, meszek itp.
• zakładanie w oknach moskitier
• ustawianie na parapecie doniczek z pelargoniami oraz zawieszanie liści pomidora
• mycie odsłoniętych części ciała szarym mydłem
• zakładanie na ręce opasek przeciw komarom
• smarowanie odsłoniętych części ciała olejkiem anyżowym, herbacianym, goździkowym, eukaliptusowym, wyciągiem z liści bazylii, wrotyczu
• przyjmowanie witaminy B
• w pomieszczeniach ustawiać talerzyki z krążkami świeżej cebuli lub terpentyną