Zwalczamy ślimaki

Zwalczamy ślimaki

Ślimaki lubią wilgotną i pochmurną aurę, ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków, wysoką trawę i rozkładające się roślinne resztki. Niszczą rośliny i korzenie, zostawiając wszędzie charakterystyczny śluz. Ich naturalnymi wrogami są jeże, ropuchy, ptaki i jaszczurki. Ślimaki w ogrodzie szpecą rośliny, wygryzając dziury w liściach i kwiatach, czasem zjadają nawet całe młode okazy. Największe spustoszenie sieją ślimaki nagie – pomrowy i ślinki – które żerują w nocy. Aby zmniejszyć populację ślimaków w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne.
W ogrodzie możemy spotkać ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy, ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita, oraz ślimaki nagie – pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki tworzące skorupki nie powodują wielkich szkód.
Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć? Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby na ślimaki są niekiedy skuteczniejsze, niż chemiczna walka z tymi uciążliwymi szkodnikami. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ślimaki w ogrodzie.
Zwalczanie

Ślimaki zwalczać jest dość trudno, choć sposobów jest wiele. Zabiegi ograniczające występowanie ślimaków polegają na osuszaniu zbyt wilgotnych działek, wykaszaniu chwastów i traw na rowach i miedzach. Takie zabiegi pielęgnacyjne, jak: grabienie gleby, motyczenie w czasie słonecznej pogody powoduje wyrzucanie jaj i młodych ślimaków, które na słońcu giną. Na małych powierzchniach stosuje się pułapki pokarmowe – pod deski, kartony położone na wilgotną glebę wkłada się świeże liście kapusty, rabarbaru, obierki ziemniaków, marchwi, otręby. Zwabione ślimaki należy często zbierać i niszczyć. Przynętą na ślimaki jest również słodkie piwo rozcieńczone wodą. Naczynie z piwem należy zagłębić w ziemi, a ślimaki wybierać we wczesnych godzinach rannych.
Innym sposobem ochrony jest stosowanie barier, np.: z wapna niegaszonego, trocin, popiołu, plew jęczmiennych, drobno pokruszonych skorupek jaj. Metoda ta jest skuteczna tylko do czasu wystąpienia opadów. Bardzo dobre efekty daje ustawianie barier metalowych wykonanych z blachy miedzianej, ponieważ ślimaki unikają kontaktu z miedzią. Nawozy mineralne, takie jak kainit, wapno niegaszone oraz superfosfat mają właściwości parzące. Stosowanie ich ogranicza liczebność ślimaków. Nawozy wysiewa się w dawkach zalecanych dla roślin, najlepiej wieczorem, gdy aktywność ślimaków jest największa i powtórzyć zabieg po godzinie. Ślimaki lubią wilgoć, więc przy podlewaniu upraw nie zalewajmy całego terenu, tylko punktowo i wcześnie rano.
Poleca się też uprawę roślin odstraszających, np. szałwii lekarskiej, hyzopu, tymianku, majeranku, cebuli, czosnku, gorczycy, trybuli. Znakomite efekty daje zbieranie ślimaków, jeśli jest wykonywane systematycznie, wczesnym rankiem lub wieczorem.

Metodą walki z tą oślizgłą plagą jest jeszcze walka chemiczna. Środki dostępne w sprzedaży to: BROS SNACOL 05 GB oraz Ślimax 04 GB, Pierwszy z nich to granulowany preparat o działaniu żołądkowym i kontaktowym. Dzięki zawartości dodatków nęcących wabi ślimaki i skutecznie je likwiduje. Preparat jest odporny na wilgoć. Ślimax stosuje się posypowo w uprawach roślin w ilości 5-8 g/10 m2. Zabieg wykonuje się wieczorem, kiedy jest największa aktywność szkodnika, 1-2 razy w sezonie uprawowym. Po użyciu Ślimaksu wstrzymajmy się od podlewania przez 24 godziny, bo preparat ten traci aktywność z chwilą zawilgocenia. Pamiętajmy, że nie wolno środków chemicznych posypywać na rośliny uprawne, ponieważ mogą je uszkodzić. Preparaty należy zawsze stosować ściśle według wskazań podanych w instrukcji na opakowaniu, zgodnie z zaleceniami producenta.